Još jedan od recepata sa pasuljem. Kako god neki da napišem, uvek ima još nešto što može da se doda. Pasulj stvarno može da se priprema na bezbroj načina.
Da li znate koliko ima vrsta pasulja u svetu? Ne znam ni ja! Ali zato postoji Google koji sve zna, pa sam tako i ja saznala da vodi poreklo iz Meksika i da je u Evropu donet u 16. veku. Kada se kod nas odomaćio i postao nacionalno jelo, ne znam ali to nije toliko ni bitno. Bitno je da koliko god vrsta pasulja ima, toliko isto je i načina na koje možete da ga pripremite.
Čorbast, gusti, sa zaprškom ili bez (vojnički pasulj), zapečen (prebranac ili gravče na tavče), kuvan, kao toplo jelo ili kao hladna salata (salata od pasulja), postan, "prazan" ili s mesom, dimljenim ili svežim... svako ima svoj recept za kuvanje pasulja i svakom je njegov recept omiljen i najbolji.
Ovoga puta priča o belom gustom pasulju sa kobasicom. Kobasica je onako... samo prilog. Može pasulj i bez kobaje. A može i pečena dimljena slaninica, umesto kobasice. A što se mene tiče, najbolji prilog uz gusti beli pasulj je sitno seckani crni luk, onako... samo posut odgore u tanjiru.
Šta je potrebno:
- 1/2 kg pasulja,
- 1 velika glavica crnog luka,
- 1 šargarepa,
- 1 veći paštrnak (ili paškanat, kako ga neki zovu),
- 2-3 čena belog luka,
- so, biber,
- 1 kašika masti ili ulja (po želji birajte da li hoćete postan ili mrsan pasulj).
+ za zapršku treba još jedna kašika masti ili ulja, 1 velika puna kašika brašna i 1 kašika crvene mlevene paprike.
Pasulj preberite (obavezno), jer desi se da u pasulj zaluta i po neki kamenčić ili neka trunka, bubica i koješta - isto je bilo da ga kupujete na pijaci ili prodavnici industrijski zapakovanog u štanicle. Ono što mogu da vam kažem na tu temu je da sam nekada davno, jedući pasulj, na kamenčić polomila zub. Što je najveći fazon, kamenčić je imao oblik pasulja, ali to mi nije mnogo značilo kada sam završila kod zubara za izvađenim zubom.
Pasulj bi trebao da odstoji preko noći u vodi da nabubri, ali i ne mora. Mislim, moja baba je tako pravila, ali zašto da stoji toliko dugo kada postoje ekspres lonci i drugi olakšavajući elementi u kuhinji. Ali to "odle'avanje" neka ostane na vama i vašem slobodnom izboru. Bitno je da se ta voda u kojoj je stajao prospe.
Opran i očišćen pasulj, nalijte vodom, dodajte kašikicu sode bikarbone i stavite da prokuva. Neka vri, par minuta. Tu vodu prospite i nalijte svežom vodim. Možete ponoviti prokuvavanje još jednom.
Za to vreme, pošto ja koristim ekspres lonac (i preporučujem ga svima), očistite i iseckajte luk, i kratko ga propržite u loncu na malo masnoće. Dodajte šargarepu isečenu na pola i paštrnak isto tako. Dodajte proceđen pasulj i nalijte sve svežom vodom. Dodajte so i biber i zatvorite lonac. Kuvajte nekih 15-20 minuta na srednjoj temperaturi kada lonac počne da pišti.
Nakon tog vremena isključite ringlu i ostavite da se smanji pritisak u loncu. Nikad ne otvaram lonac ono na brzinu. Sačekam još nekih 15-20 minuta i tek onda ga otvaram.
Za to vreme dok čekam, napravim zapršku, u šerpi gde ću preručiti kuvani pasulj, od masti, brašna i parike u koju dodam i iseckan beli luk. Kada otvorite ekspres lonac, sipajte u zapršku čorbu od pasulja, stalno mešajući da se ne bi napravile grudvice. Šerpu sa zaprženim pasuljem, stavite na ringlu da baci ključ, začinite po potrebi - soli, bibera, ljute paprike,...
Na kraju, kao veliko finale, u tiganju ili kako to vama više odgovara ispecite svežu kobasicu, ili dimljenu slaninu i dodajte ih u tanjir sa pasuljem.
Kao što rekoh, ja sam najviše volim "prazan" pasulj. Volim ja i pasulj i kobasice, ali ih radije jedem odvojeno. Uz pasulj iseckani sveži crni luk je zakon. Mada, ne smeta ni neka salata kao npr. salata od pečene paprike sa belim lukom.