Ako bih trebala da poredim sa nečim ovo jelo, onda bi to najviše moglo da liči na juneći perkelt, ili možda nešto kao junetina ispod sača... Uglavnom poenta recepta je da se svi sastojci poređaju u šerpu ili vatrostalnu činiju ili zemljanu činiju i da se sve lagano krčka bez mešanja.
Šta je sve potrebno za 4 osobe:
- 4 veće juneće šnicle,
- 2 crna luka srednje veličine,
- 4 veća sveža paradajza (ili jedna konzerva paradajz pelata),
- 2 sveže paprike (ako nemate sveže možete staviti i tucane ljute paprike ili kašikicu aleve),
- koji list svežeg bosiljka (to zavisi od ukusa možete staviti i neki drugi zeleni začin),
- 1 dl crnog vina,
- so i biber po ukusu.
Količinu namirnica možete prilagoditi svojim apetitima ili broju osoba za koje spremate, ali otprilike za nas četvoro spremam četiri šnicle (od junećeg ili goveđeg mesa) ukupne težine oko 600g.
Šnicle treba izlupati čekićem za mesto, da budu što tanje. Zapecite ih kratko, najviše po 2 minuta, u dubokom tiganju na malo masnoće, tek toliko da se zapeku sa obe strane.
Proprženo meso slažite u vatrostalnu posudu, preko mesa dodajte isečen luk na rezance, isečeni paradajz i papriku. Sve posolite i pobiberite po ukusu. Dodajte 1 dl vina i 1 dl vode, poklopite posudu i stavite u rernu na nekih 180°C oko 1 sat ili dok meso ne omekša, a to može biti od sat vremena pa na više u zavisnosti od kvaliteta, količiine i starosti mesa. U svakom slučaju juneće meso, pogotovo od buta, je dosta suvo i za moj ukus previše žilavo. Ali, naravno da mi je jasno da ne može biti svako meso "puterasto" kao piletina ili riba. Takođe bitno je da ovu vrstu junećeg mesa dugo i polako krčkate.
Osim toga, ako nije sezona svežeg paradajza, možete koristiti konzervirani paradajz, ili sok od paradajza. Ako nemate svežeg, stavite suvog bosiljka ili peršuna ili celera,... Takođe, uz ovako pripremljenu junetinu odlično se slaže malo zapečena skuvana palenta. Kako se kuva palenta?
Na kesici sa palentom je napisana i preporuka tj. recept za njeno kuvanje. Naravno, vi možete skuvati i na neki vaš način. Ja je kuvam na sledeći način:
- 3 dl vode,
- 1 dl palente,
- 1 kašika putera,
- 1 šaka narendanog sira,
- malo soli.
Palentu sipajte u mlaku vodu, stavite na šporet i mešajte varjačom dok ne provri. Kada provri isključite ringlu, šerpu poklopite (da ne bi prskalo) i ostavite je poklopljenu 4-5 minuta. Nakon toga otklopite, dodajte kašiku putera i punu šaku narendanog sira (ja volim parmezan, ali vi možete dodati sir koji vama najviše prija ili koji možete da nabavite). Sve još jednom dobro promešajte i skuvanu palentu izručite u tepsiju obložen u papirom za pečenje ili folijom. Sloj palente treba da bude otprilike 1 cm. Ostavite da se ohladi i stegne.
Ohlađenu palentu secite nožem na kvadrate ili vadite okruglom modlom komade kao pogačice.
Parčad palente zapecite u dobro zagrejanom gril tiganju tek toliko da porumeni. Pecite na visokoj temperaturi, da bi mogla da bi se uhvatila korica.