Lenja pita s višnjama ili jedan od najpoznatijih i najrasprostranjenijih recepata na našim prostorima. Zašto se pita zove lenja, ne znam. Bez obzira da li je lenja pita s jabukama, višnjama ili nekim drugim voćem, testo se uvek pravi manje ili više isto (osim ako je to lenja pita s višnjama na roštilju).

Iako nema razlike u testu, razlika između jabuka i višanja je tolika da su to u stvari dva potpuno različita slatkiša.

Šta je potrebno od sastojaka za lenju pitu s višnjama?

Za testo:

  • 250 g masti (možete koristiti i margarin, ali će testo biti tvrđe i ne može da bude tako prhko i rastresito kao sa masti),
  • 100 g šećera,
  • 500 g brašna,
  • 1 prašak za pecivo,
  • 1 dl mleka (po potrebi može i više).

Napomena:

Testo ne mora da bude slatko, šećer je u testu potreban da bi ono bilo rastresitije i krckavije. Ako dodate još šećera, testo će vam biti još "keksastije". I nije greška što nisu navedena jaja. U ovu originalnu, starinsku, običnu lenju pitu ne idu jaja.

Priprema:

Penasto umutite mast i šećer dok se šećer ne rastopi. U brašno umešajte prašak za pecivo i dodajte ga u smesu masti i šećera. Dodajte ostale sastojke i umesite glatko testo. Testo možete mesiti ili mašinom za mešenje ili rukama, svejedno. Umešeno testo ostavite da odstoji neko vreme u frižideru, kako bi se masnoća stegla i kako bi vam bilo lakše da ga razvučete.

Dok se testo odmara, pripremite fil od sledećih sastojaka:

  • 1 kg višanja bez koštica,
  • 4 kašike šećera ili po vašem ukusu,
  • 2 pune šake krupnije mlevenih, ili seckanih oraha (lešnika ili badema),
  • 1 vanil šećer.

Količinu višanja možete povećati ako volite sočniju pitu. Ako stavite više višanja testo će biti mekše. To je stvar ukusa, ali ono što je karakteristika lenje pite je da debljina kora i fila bude približno ista. Isto je i sa šećerom. Pošto ja ne volim mnogo slatke kolače, a volim kisele višenje, mislim da je 4 kašike šećera više nego dovoljno za ovaj kolač. Ako su višnje slatke, dodatni šećer i nije potreban, jer je testo svakako slatko. Ali, ako mislite da vama to nije dovoljno, u voće dodajte šećera po vašem ukusu.

Testo podelite na dva dela. Prvi deo razvucite oklagijom na debljinu 0,5-1 cm (otprilike) i stavite u tepsiju obloženu papirom za pečenje. To ćete najlakše uraditi ili da ga odmah razvučete na papiru za pečenje ili da ga namotate na oklagiju i tako prebacite do tepsije. Izbor je na vama. Testo u tepsiji izbuškajte viljuškom po celoj površini.

Preko testa pospite orahe, višnje i šećer (u šećer dodajte jedan vanil šećer).

lenja pita sa visnjama

lenja pita sa visnjama 2

Drugi deo testa takođe razvucite oklagijom na debljinu od pola santimetra i prebacite ga uz pomoć oklagije preko fila u tepsiji. Gornju koru takođe izbuškajte viljuškom na više mesta (da se testo ne naduva i da može da izlazi para od voća.

Pecite u rerni na 180-200°C dvadesetak minuta ili dok kora ne dobije bledo-zlatno-žutu boju. Prava starinska lenja pita i treba da ostane bleda i meka, ali i da porumeni malo više nije strašno, jedino što će onda pita biti prhkija i krckavija. Svakako, ova lenja pita bez jaja, bez obzira da li je manje ili više pečena, topi se u ustima i nestaje mnogo brzo.

lenja pita sa visnjama 4

lenja pita sa visnjama 11

Sour Cherry Pie

Podelite na društvenim mrežama