Orijentalno u nazivu je zato što sam koristila začine koji pripadaju grupi orijentalnih začina, zato što je patlidžan poreklom sa Bliskog istoka i zato što sam u ovom jelu koristila juneće meso. Osim toga, negde na netu sam pronašla jedan sličan recept, sa patlidžanom i jagnjetinom, a jagnjetina ne spada u hranu koju volim da jedem, mada ni patlidžan nije nešto što preterano volim... ali sve u svemu evo jedne zanimljive kombinacije namirnica i začina. Najbolje od svega je što nije potrebno mnogo vremena za njegovu pripremu.

Šta je potrebno od namirnica:

  • 1/2 kg mlevenog junećeg mesa,
  • 1 patlidžan,
  • 1 ljuta sveža paprika,
  • 1 crveni luk,
  • 2 čena belog luka,
  • maslinovo ulje,
  • so, biber,
  • 1 kašika susama, malo ribanog muskatnog oraščića, cimeta i ruzmarina.

Na maslinovom ulju, u šerpi propržite iseckan crveni luk i susam. Kada luk postane staklast, dodajte mleveno meso i pržite ga dok ne porumeni. Dodajte patlidžan iseckan na kockice, iseckan beli luk, ljutu papriku. Sve posolite, pobiberite i dadate začine po ukusu. Pošto cimet i muskatni oraščić imaju veoma jak miris, stavljam ih zaista veoma malo, ali zato stavim malo (ali sasvim malo) više iseckanog svežeg ruzmarina.

Kad već spominjem začine, moram da kažem i sledeće: da biste mogli da se "igrate" začinima, potrebno je da ih dobro poznajete i da znate kakav efekat ćete dobiti, odnosno da tačno znate kakav miris i ukus jela želite da dobijete. Nije mi se samo jednom desilo da sam pokvarila neko dobro jelo, dodajući mu previše začina. Pri tome ne mislim na ljuto, jer kod mene u kući ljuto svi jedemo, tako da nam to ne predstavlja neki problem, ali zato razne kombinacije začinskog bilja, u mešavini sa različitim namirnicama, daju različite rezultate. Naravno, bitno je i da volite te začine koje koristite, eto naprimer, ja osim što ne volim mirođiju, ne volim baš mnogo ni curry (kari), ali za razliku od jela sa mirođijom, jelo sa karijem mogu da pojedem. Suprotno od toga, pošto obožavam miris karanfilića, ruzmarina ili bosiljka u nekim jelima, često ih koristim. Ono što je karakteristično za orijentalnu kuhinju to su jaki začini, a o tome možete pročitati i u receptu koji sam nazvala aromatična jagnjetina (marokanski tažin).

U ovoj verziji recepta za orijentalni patlidžan, u mešavini začina najistaknutiji je susam, pogotovo ako ga pre nego što ga stavite u ovo jelo propržite dok ne zamiriši. Takođe, možete umesto maslinovog ulja koristiti susamovo ili neko drugo aromatično ulje. Šta, kako i koliko ćete koristiti od začina zavisi od vašeg ukusa i sve možete isto tako, po sopstvenom ukusu menjati i prilagođavati i od nekih sasvim običnih jela možete dobiti nešto egzotično.

Još par napomena ili dodataka:

patlidzan meso palacinka

Umesto susama ili ulja od susama možete napraviti sos od taana (puter od susama) i soka od limuna. Ukratko: u staklenu činijicu stavite dve kašike taana, sitno iseckan čen belog luka, kašikicu maslinovog ulja, sok od pola limuna, so i biber po ukusu. Sve dobro izmešajte i prelijte preko mesa. Ovaj sos ima svoj naziv -  tahini.

Takođe uz jela od patlidžana odlično ide i takozvani humus, ili sos/namaz od leblebija.

Uz orijentalni patlidžan možete jesti i neku testeninu, pirinač, kuskus ili možete preseći somun i njega napuniti. Mleveno meso sa patlidžanom možete umotati i u tortilju ili palačinku, ili kore za gibanicu. Ako zamotane kore isečete na kolutove, pa zapečete u rerni, dobićete odlične pituljice za neko meze... a uz sosove kao što su već nabrojani tahini i humus ili recimo ajvar i harisa dobijate više od jednog jela.

Umesto somun lepinje ili gotovih tortilja, možete sami napraviti palačinke bez jaja, od običnog ili kukuruznog brašna tako što ćete brašnu dodati malo ulja i vode i umutiti testo gustine kao za palačinke i tako ih i peći u tiganju (druga slika).

Podelite na društvenim mrežama