Malo sam proširila temu i recept za kačamak sa vrganjem, u smislu da sam kačamaku, odnosno palenti dodala bundevu, a umesto svežih vrganja sam koristila suve vrganje, crne trube i smrčke. Šumsko zlato koje imam zahvaljujući Milki Adžić iz Užica.
Šta je potrebno?
- 500 g bundeve,
- 2 kašike maslinovog ulja,
- 2 u vrh pune kašike mlevenih oraha,
- 1 manji crni luk,
- nekoliko listova žalfije,
- 1 velika šolja kukuruznog brašna (onog krupnije mlevenog) ili palente,
- 1 šolja starijeg podlivenog kravljeg sira (ili nekog narendanog trapista, kačkavalja,...),
- so i biber po ukusu.
Za gljive:
- oko 50 g suvih šumskih gljiva - (vrganj, smrčak, crne trube), ili 300 g svežih gljiva,
- 1 kašika putera,
- so i biber po ukusu.
Jedan od recepata koji deluje da jednostavniji za pripremu nego što to stvarno i jeste. Tačnije, nije komplikovan recept, koliko je potrebno malo više vremena da bi se sve skuvalo, ispeklo, zapeklo, ali - vredi utrošiti malo više vremena (mislim na malo više nego što je uobičajeno da za pola sata skuvam kompletan ručak kad dođem s posla kući). Mislim i da je ovaj recept odličan kao predjelo, mada može da posluži i kao komlpetan obrok.
Rernu uključite da se greje na 220°C.
Bundevu ogulite, očistite od semenki i nasecite na kockice. Kockice bundeve rasporedite u tespiju obloženu papirom i stavite ih u rernu da se peku. Potrebno im je otprilike 30 minuta da lepo porumene.
Suve gljive potopite u vrelu vodu da odmeknu. Ukoliko koristite sveže gljive ovaj korak preskočite.
U dublju šerpu sipajte ulje i iseckan crni luk. Propržite luk dok ne postane staklast. Na luk dodajte palentu (ili kukuruzni griz), so, nalijte sve vodom (za kuvanje je potrebno 3-4 puta više vode u odnosu na količinu kukuruznog griza) i kuvajte na laganoj vatri dok se palenta ne skuva. Instant palenti je dovoljno nekoliko minuta kuvanja, ali kukuruznom grizu je potrebno oko 20 minuta da bi se skuvao. Jedino još što treba da napomenem je da skuvate gušću palentu.
U kuvanu palentu umešajte ispečenu bundevu, narendani sir, mlevene orahe, iseckanu žalfiju, dodajte biber po ukusu, sve promešajte i sipajte u tepsiju. Veličina tepsije? Debljina palente u tespiji ne bi trebala da bude više od 2 cm.
Tepsiju sa palentom stavite u zagrejanu rernu na (onih već pomenutih) 220°C. Pecite dok se od gore ne uhvati korica, otprilike 15 minuta.
Dok se palenta peče, pripremite sos od gljiva. Potopljene suve gljive ocedite od vode (ali nemojte baciti tu vodu) i propržite ih u tiganju na puteru. Pobiberite i posolite gljive i nalijte sa malo vode u kojoj su se natapale i kuvajte ih dok tečnost ne ispari. Ako želite možete im dodati 1 kašiku milerama ili kisele pavlake, ali pošto ima sira u pečenom kačamaku, mislim da to nije potrebno, ali to zavisi i od vašeg ukusa.
Takođe umesto šumskih gljiva možete koristiti i šampinjone, bukovače ili šitake ili bilo koju mešavinu gljiva koje možete nabaviti.
Pečenu palentu sa bundevom, isecite na kocke i poslužite uz pržene šumske gljive. Po želji i palenti i gljivama možete dodati iseckane sveže ljute paprike (ili tucane suve paprike).