Za razliku od našeg dobro poznatog recepta za dimljenu kolenicu, ili kuvanu butkicu, ovaj recept je malo drugačiji i spada u jedan od tradicionalnih bavarskih: Schweinshaxe.
Pečena kolenica/butkica sa mekim mesom koje spada s kosti i hrskavom pečenom kožuricom, uz knedle od hleba ili krompira u sosu od bavarskog piva je jelo koje najbolje ide uz kriglu takođe dobrog bavarskog piva. Naravno pod uslovom da imate kapacitet da to sve spakujete u stomak. Porcije kolenice u kelerima (pivnicama) ili birgartenima (baštama pivnica) u Minhenu su ogromne i mislim da je jedna porcija dovoljna za 2 gladne osobe - i to bez hleba. Možda i za jednu ili jednu i po osobu, ali svakako morate biti dobro gladni pre nego što poručite ovo jelo. Za mene je i pola kolenice/butkice bilo mnogo.
Sastojci:
- 1 svinjska kolenica (obično su do 1 kg),
- 1/2 l piva (idealno je ono pivo koje vi najviše volite, svetlo ili tamno, ako nemate baš bavarsko),
- 1 celer,
- 2 šargarepa,
- 1 peršun,
- 4-5 glavica šalote (ili 1-2 glavice crvenog luka),
- 2-3 lista lovora,
- 1 kašika bibera u zrnu,
- 1 kašika bobica pimenta (najkvirca, allspice),
- 1 kašikica kima u zrnu,
- 1 kašika brašna,
- 2-3 kašike jabukovog sirćeta,
- so, mleveni biber.
Prilog:
Knedle od hleba ili knedle od krompira.
Napomene:
Šta je butkica, a šta je kolenica?
Butkica je deo svinjske noge, iznad papka zadnje noge, a kolenica je iznad papka prednje noge.
U čemu je još razlika?
Butkice su veće i obično masnije, kolenice su manje.
Sama priprema jela nije duga ni komplikovana, ali dugo traje mariniranje mesa i dugo traje njegovo pečenje u rerni.
U zavisnosti od masnoće mesa, pečena koža može biti više hrskava ili više žilava. Masnije meso će imati i hrskaviju kožicu. Pre pečenja je možete premazati mašćom. Premazivanje sirćetom bi takođe trebalo da utiče na hrskaviju kožicu. Osim toga i veličina kolenice, odnosno butkice određuje dužinu priprema. Navedena količina mesa je za 2, najviše 3, osobe.
Koristite po mogućnosti domaće jabukovo sirće.
Po receptu, koji sam ja dobila, kolenice bi trebalo da se peku najmanje 2 sata na 160-180°C, na rešetki u tepsiji u kojoj je pivo i povrće sa začinima, sve pokriveno folijom. Poenta je da ovo jelo nećete praviti samo za jednu osobu i peći samo jednu kolenicu u rerni 2-3 sata, ako računamo da je 1 kolenica dovoljna 2 osobe (kao što već napisah).
Priprema mesa:
Kolenicu prvo dobro posolite i utrljajte mleveni biber. Zamotajte je u foliju ili zatvorite u posudu, ostavite je da prenoći u frižideru.
Sutradan, očistite i iseckajte sveže povrće i stavite u dublju tepsiju. Sipajte pivo. Rernu zagrejte na 200-220°C (u zavisnosti od rerne).
Po mogućnosti je stavite uspravno na rešetku (treba vam tepsija sa rešetkom), kako je ne biste morali okretati i kako bi sa svake strane bila podjednako reš. Sve umotajte u foliju i pecite najmanje 1 sat pokriveno. Nakon tog vremena skinite foliju, proverite koliko je meso mekano, ako je potrebno vratite još da se peče pod folijom. Tek kada meso omekša, skinite foliju, povećajte temperaturu rerne na 220-250°C, ocedite sok sa povrćem. Kolenicu premažite sirćetom i vratite je u rernu dok koža ne postane reš.
Kuvanje sosa
Od soka od pečenja i povrća, koje ste ocedili iz tepsije, pripremite sos.
Pivo i povrće koje je ostalo od kuvanja kolenice propasirajte kroz cetku. U šerpi na malo ulja propržite kašiku brašna i postepeno dodajte tečnost od kuvanja dok se ne ukuva ređi sos.
Knedle:
Knedle možete praviti sami ili kupite gotove u marketima (najbrže i najjednostavnije i nema greške). Iako se uz kolenicu tradicionalno služe knedle od hleba ili knedle od krompira, umesto njih možete koristiti i kuvani krompir, šufnudle, špecle...
Serviranje
U veliki dublji tanjir sipajte sos, u sos stavite knedle i kolenicu, poslužite. Ostatak sosa možete sipati posebno u činiju za sos, kako bi ga svako mogao dodavati sebi po ukusu.
Naravno, čaša hladnog piva uz ovo jelo se podrazumeva.