Treba vam ručak na brzinu? Savršeno jelo sa lignjama, gotovo za 15 minuta. A ako ste vešti u baratanju nožem možda čak i za 10 minuta.
Naravno da se podrazumeva da u vreme pripreme ne računate odlazak u lov na lignje ili odlazak u prodavnicu ili vreme potrebno da se lignje odmrznu, kao što ne računam u vreme pripreme sejanje i čekanje da paprika, paradajz i ostalo povrće sazri, kao ni vreme potrebno da napišem ovaj recept, a ni pranje sudova ne računam u pripremu jela,... šalu na stranu, zbog onih koji su mi prigovorili da je nemoguće da se neko jelo tako brzo skuva, u nastavku detalji pripreme.
Sastojci (za jednu do dve ne previše gladne osobe):
- 250 g očišćenih lignji,
- 3-4 čeri paradajza,
- 1 zelena slatka paprika,
- 1-2 ljute papričice (ako ne volite ljuto preskočite),
- 1 crveni luk,
- 1 čen belog luka,
- 1 kašika maslinovog ulja,
- 1 limun,
- malo naseckanog svežeg peršunovog lišća i mirođije (ili bilo kog drugog začinskog bilja koje volite),
- so i biber po ukusu.
Biće vam potrebno još:
- 1 šolja mleka,
- 1 kašika sode bikarbone
- malo kukuruznog brašna i
- ulje za prženje lignji.
Priprema:
Šta je u ovom receptu najbitnije? Sve sastojke pripremite ranije jer je prženje-pečenje gotovo za svega par minuta i u tome i jeste caka.
Smrznute lignje (ako imate sveže ulovljene lignje možete i preskočii ovaj korak) stavite u mleko u koje ste umešali sodu bikarbonu. Najbolje bi bilo da tako odstoje sve dok se ne odmrznu, par sati. Navodno je to jedan od uslova da lignje budu mekše. Pretpostavljam da ovaj korak i nije potreban ako možete da nabavite sveže lignje, za nas ostale kontinentalne smrtnike, kupovina svežih lignji nije baš uvek i svima moguća. Kako god, nemojte pržiti lignje dok se sasvim ne odmrznu.
Svo povrće iseckajte na približno iste komade. Najbolje je da prvo isečete paradajz na četvrtine i onda iseckate papriku, crni luk na približno iste komade. Na kraju krajeva to i nije toliko bitno ali lepše izgleda.
Odmrznute lignje operite i ocedite od mleka u kojem su stajale i dobro ih osušite papirnim ubrusom, ili čistom krpom. Prosušene lignje isecite na kolutiće, dobro pobiberite i pospite krupnije mlevenim kukuruznim brašnom. Ovo brašno omogućava da lignje spolja budu krckavije, a mekše iznutra.
U šerpi ili dubljem tiganju (ili u voku ako ga imate) na malo maslinovog ulja, prvo propržite crni luk. Kada luk postane staklast dodajte i svo ostalo povrće. Na najjačoj temperaturi uz stalno mešanje, kratko zapecite svo povrće. Šta znači kratko? Ne duže od 3-4 minuta. Sklonite šerpu sa vatre.
U drugu šerpu ili tiganj sa debelim dnom koje dobro provodi temperaturi, sipajte obično ulje za prženje. Lignje možete peći i u fritezi. Ulje treba da grejete na najvišoj temperaturi dok se dobro ne zagreje. Toliko zagrejano da već počinje da se puši. To znači mnogo zagrejano. Kolutove lignji (i pipke) malo otresite od brašna i stavljajte u ulje. U zavisnosti od veličine šerpe sve možete ispeći iz 2-3 ture. Nemojte peći sve odjednom, da se ulje ne bi previše ohladilo.
Svaku turu lignji nikako nemojte peći duže od 1 minuta. Da, dobro sam napisala 1 minut prženja je dovoljan! Da ponovim - samo 1 minut! Sve duže od toga učiniće da lignje otpuste vodu i nakon toga da postanu žvakaste i žilave. I zato ne treba staviti celu turu lignji odjednom u ulje. Čak i ako mi ne verujete, barem probajte. Ispržene lignje vadite rešetkastom kašikom na papirni ubrus da se ocede od viška masnoće. Naravno, da bi trebalo i da su manje lignje mekše i manje gumene od onih većih, ali ovo pravilo o kratkom prženju treba da važi i za jedne i druge.
Kada ispržite sve lignje, dodajte ih u šerpu sa povrćem. Preko svega dodajte na kockice isečen limun i začinsko bilje, promešajte i poslužite.
Napomena: Iako sam ovaj recept stavila u kategoriju ribe, znam da su lignje glavonošci. Samo kažem, da ne ispadne da sam nešto pogrešno napisala ili da ne bude neke zabune ;)