Skoro pa klasično, domaće punjeno povrće, s tom razlikom da sam osim pirinča u meso dodala i malo žitarica, i što sam ga kuvala u mojoj novoj "igrački" znanoj kao "multicooker" (sponzorisala, tj kupila deca za godišnjicu braka mom mužu i meni). Pametna deca, znali su da će da me krenu ideje i novi recepti i ručkovi.
Šta je potrebno:
- 500 g mlevenog junećeg mesa,
- po 2 kašike ovsenih i raženih pahuljica,
- 2 kašike pirinča.
- 1/2 l soka od paradajza,
- 5 suvih paprika,
- 2-3 veća paradajza,
- 2-3 sveže babure,
- 1 tikvica,
- 2-3 kašike ulja,
- celerov i peršunov list,
- 2-3 lista lovora,
- so, biber.
Napomena: količina i vrsta povrća koje ćete puniti je podložna promenama što zavisi od veličine i vrste koje koristite. Možete puniti i luk, patlidžan, zavijati i sarmice od blitve i zelja ili kupusa. To sve zavisi od vašeg ukusa. Osim toga u ovom mom receptu nema crnog luka, tj. ne stavljam luk u mleveno meso, da ne pomislite da je greška što ga nisam navela u sastojcima. Ako se pitate zašto ga ne stavljam, odgovor je zato što mi se ovako jelo više dopada.
U dublju činiju stavite mleveno meso, žitarice, posolite, pobiberite. Dodajte i iseckani celerov i peršunov list ili začinite začinima po vašem ukusu. Sve dobro izmešajte i umesite rukom, kao smesu za pljeskavice ili burgere.
Suve paprike potopite u vruću vodu da odmeknu, a svežim paprikama izvadite semenke, paradajz i tikvice izdubite.
Povrće punite pripremljenom smesom od mesa i žitarica i slažite u nauljenu šerpu/lonac u kojem ćete kuvati. Kada potrošite sav materijal, punjeno povrće prelijte sokom od paradajza i vodom toliko da sve ogrezne. Kuvajte u poklopljenoj posudi na tihoj vatri oko 1,5-2 sata (da se lagano krčka). Na isti način možete skuvati ovo jelo i u rerni, tako da ćete sve pripremljeno složiti u vatrostalnu posudu, poklopiti i krčkati u rerni na 150-180°C oko 2 sata.
U ovoj varijanti, sa mutikukerom, jelo je skuvano za 20 minuta, plus vreme koje je potrebno da popusti pritisak u loncu dovoljno da može da se otvori poklopac. Ono što je najbolje kod ovakvih uređaja je da jelo možete kuvati pola dana, ili par sati ili samo dvadesetak minuta. Krčko možete programirati da se uključuju u programirano vreme, da kuvaju tačno određeno vreme i da se sami isključe. Vaše je jedino da ga "nahranite", tj ubacite sve potrebne sastojke u lonac, isprogramirate spravu i kad se vratite s posla, ručak gotov.
Ovo poslednje mi se posebno dopada i u poslednje vreme uglavnom i kuvam na taj način. Prvo, zato što aparat sve sam odradi (uključivanje, isključivanje, regulisanje temperature), drugo uopšte nije potrebno dodavati ikakvu masnoću (jelo je masno onoliko koliko je samo meso masno), a treće ukus je odličan. Odličan ukus je zahvaljujući tome da se sve kuva na niskoj temperaturi, nema isparavanja iz lonca, ne postoji mogućnost da vam jelo zagori... prednosti tehnologije ;)