Ako želite meko, sočno goveđe meso koje se polako i dugo kuva, onda je to sigurno kuvani goveđi jezik.Osim što jezik možete ispohovati, možete ga i zapeći u rerni sa krompirom i kiselom pavlakom. E upravo je to ovaj recept.
Kuvani goveđi jezik je osnova ovog jela. Kuvani jezik je najmekši, najsočniji komad mesa koji se dugo kuva, a kada takvo meso ispohujete, dobijete komad čistog zadovoljstva krckave korice i meke sredine.
Meso i krompir, klasika. Dodatak ovom jelu što ga čini malo drugačijim je dodatak sira, tzv. plavog sira.
Jagnjetina pečena ispod poklopca, tj. ispod sača u zemljanoj posudi u rerni. Ukoliko ste u mogućnosti isto možete uraditi i na vatri, odnosno žaru, ali ako to nemate gde, ovo je način kako da to uradite sami kod kuće u klasičnom i običnom električnom šporetu (plinskom ili šporetu na drva).
Gulaš čorba liči na klasični goveđi gulaš, s tom razlikom što je jelo čorbastije (odatle i naziv), može da joj se doda povrće kao i u svaku čorbu i ima mnogo manje crnog luka nego pravi gulaš. Kako god da nazovete ovo jelo, ono je idealno da ga kuvate kako u ekspres loncu tako i u kotliču na otvorenoj vatri, a možete napraviti i veću količinu jela, zamrznuti ga, vaditi iz zamrzivača i podgrevati po potrebi.
Svinjska butkica kuvana u pivu, a nakon toga zapečena u rerni kako bi se napravila zlatna, krckava kožurica, a da ispod te krckavosti ostane meko i sočno meso. Jelo koje s pravom može da se nazove "food porn".
Flamanski ili Belgijski gulaš, Carbonnade a la Flamande, tj. goveđi gulaš u pivu. Kako god da ga nazivate radi se o istom starom receptu i jelu. A kao i za svako tradicionalno jelo ne postoji tačno i precizno utvrđen recept, ali ono što je konstanta za svaku verziju ovog jela su govedina i belgijsko pivo.
Kada kažem živinski, pri tome mislim na kombinaciju iznutrica i sitneži različite živine: ćurke, patke, guske i koke, odnosno paprikaš od jeftinih komada mesa koje se najčešće koristi za supu.
Sarma od crvenog kupusa, skoro isto što i sarma od slatkog kupusa. Osnovna razlika je naravno u boji, ali i u drugačijem ukusu crvenog kupusa.
Konfi od pačijeg mesa ili Confit de Canard, Duck Confit ili je dugo kuvano, odnosno prženo meso u masnoći. Nekada se ovakav način pripreme mesa, odnosno prženje u sopstvenoj masnoći, koristio za konzerviranje u vremenima kada nije bilo frižidera, nego su se namirnice čuvale u ostavama ili podrumima, iako se jedan deo mesa oduvek solilo i sušio. Pečeno mesto u "smrznutoj" masti može da stoji i po nekoliko meseci i da se podgreva po potrebi i da bude skoro kao sveže pečeno.
Činjenica je da škembiće (tripe, tripice, fileki ili goveđi burag), ili volite ili ne volite. Retki su ravnodušni prema njima, a dobro skuvani i pripremljeni škembići se retko kome ne dopadaju. Dakle, ako ih ne volite to samo znači da još uvek niste probali stvarno dobre škembiće.
Junetina na burgundski način je tradicionalni francuski recept za dugokuvajuće meso u vinu. Odatle i naziv, od vina Burgundac i oblasti u Francuskoj u kojoj je nastalo jelo koje liči na naš domaći ili mađarski gulaš i to samo po načinu pripreme, ali ne i po ukusu.
Šta je leptir pile ili eng. "butterfly chicken"? Isto što i obično pile samo rasečeno na leđima i otvoreno tako da izgledom podseća na velikog leptira. Za razliku od "običnog" pečenog pileta u rerni, ovako isečenom piletu je potrebno kraće vreme da bi se ispeklo.
Zašto sam napisala da je ovo jeftino jelo, kada je ovo jedno od najskupljih jela po restoranima. Jeftino jeste kada ga sami spremate, kao što jeste i istina da je ovo jedan od onih specijaliteta kojima se teško može odoleti. Mislim da ne postoji ukusnije meso od kuvane dimljene kolenice (probajte kolenice u testu), a to ukratko znači i da je ovo jedno od mojih omiljenih jela.
Kako godine prolaze, tako mi se sve više dopadaju "egzortičnija" jela. Nije baš da pileće nogice spadaju u egzotiku, pogotovo za naše roditelje i babe i dede, koji su se hranili u nekim drugačijim vremenima i kada se iskorištavao svaki jestivi deo životinje.
Dugo i polako kuvano, slasno, pikantno, lepljivo, sočno meso koje se raspada i topi u ustima. Recept, odnosno jelo za koje ne treba duga i komplikovana priprema, ali je potrebno dosta vremena kako bi se sve skuvalo. Olakšavajuća okolnost je da za to vreme, koliko traje kuvanje, ne morate stojati pored šporeta.
Prvo mi je na pamet pala ideja da sveže kobasice samo umotam u kiseli kupus, ali onda sam ipak odlučila da meso iz kobasice pomešam sa pirinčem i tom smesom napunim listove kupusa.
Klasično letnje jelo uz punjene paprike i ostalo povrće. Jednostavno se priprema, još ako imate klasični ekspres lonac ili neki od novijih kuhinjskih aparata tzv. multikukera, sve može biti i relativno brzo gotovo. Ovo poslednje je posebno važno jer niko ne voli da na visom letnjim temperaturama dodatno zagreva kuhinju.
Dobro skuvani i začinjeni goveđi repovi su jedno od onih "lepljivih" jela, odnosno jela koja vam se lepe za prste, jezik, kao i za sećanja. Nešto tako dobro i ukusno teško da možete zaboraviti i traži ponavljanje. Klasični recept za goveđi rep u saftu, odnosno sosu od paradajza, već sam objavila, ovo je varijanta recepta sa pivom.
Pečena jagnjetina i mladi krompirići, dobitna kombinacija. Jedino što ne znam da li uz to bolje slaže zelena salata ili salata od svežih krastavaca ili sos od mirođije ili višanja. Dok isprobam sve varijante mogu ponovo u krug i nikako da otkrijem šta je pravi odgovor. U stvari, kad malo bolje razmislim teško mi je sve do i da razdvojim, nema tačnog odgovora, svaki je izbor odličan i pravi.
Strana 1 od 3
Budite sponzor Kuvarancija i dajte im krila. Omogućite da frižider postane mobilna aplikacija, a ja obećavam još bolji, lepši i napredniji sajt.
Prijavite se na mejling listu za obaveštenja o novim receptima