Torta crveni somot ili crveni baršun ili u originalu Red Velvet Cake, je čuvena torta poreklom iz SAD. Torta koja je svoju popularnost stekla zahvaljujući danu zaljubljenih. Da li je ta popularnost opravdana, da li li je ova torta samo ofarbana "lebara" ili u ovom kolaču ima još nešto zanimljivo osim crvene boje? Čitajte u nastavku...
Za početak, malo teorije i odgovora na pitanje zašto baršun u nazivu i odakle crvena boja kolača? Ako vas ovaj deo priče ne interesuje preskočite odmah na sastojke i pripremu crvene velvet torte.
Postoji nekoliko različitih teorija o tome. Navodno poreklo ove torte vodi još od 19. veka kada su se pojavili tzv. "baršunasti" ili nežni kolači za koje se navodi da su sadržali sastojke kao što su bademovo brašno, kakao i kukuruzni skrob, mlaćenicu, sirće i da ovi sastojci razbijaju proteine u brašnu, što rezultuje kolačima meke, svilenkaste, odnosno baršunaste strukture.
Upotreba kakao praha je ključni deo ove priče o crvenom kolaču. Prirodni kakao prah sadrži antocijanin, jedinjenje koje se nalazi u biljkama (kao što su maline, borovnice ili ljubičasti kupus) koje daje tamni pigment. Kada antocijanin stupi u reakciju sa kiselinom, menja pigmente u crvenkastu boju. To znači, kada se kakao prah izmeša sa kiselom mlaćenicom (surutkom ili jogurtom) i sirćetom, on daje tamnocrveni pigment. Za razliku od tog "običnog" kakao praha koji je svetlosmeđe crvenkaste boje, postoji i kakao sa tzv. holandskom obradom koji je tamniji i ne reaguje isto u kombinaciji sa mlaćenicom. Osim toga, smeđi nerafinisani šećer se nekada nazivao crvenim šećerom, te je i to mogući izvor nastanka imena. U današnje vreme ono što sigurno daje boju kolaču je crvena industrijska boja. O crvenom kolaču ofarbanom kuvanom cveklom ili voćnim sokovima, ne mogu da pišem jer to još uvek nisam probala.
Treći, vrlo bitan, sastojak kolača je soda bikarbona kao sredstvo za podizanje testa. Kada se soda bikarbona pomeša sa sirćetom (baza+kiselina) dolazi do stvaranja gasova koji podižu testo i čine ga vazdušastim.
Ukratko, od prve pa do današnje crvene torte, moglo bi se reći i da je hemija osnovni sastojak kolača. Kada se sve navedeno, slučajno ili namerno, sastavilo u nekom momentu nečije kulinarske mašte i idejnosti, nastala je i crvena baršunasta torta ili Red Velvet Cake.
Nakon uvoda sledi razrada, odnosno sastojci i priprema kolača, uz napomenu da je 1 CUP = 1 šolja = 2,4 dl. Kašika = Supena kašika. Kašikica = Čajna kašičica.
- 2,5 šolje belog brašna,
- 1,5 šolja kristal šećera,
- 2 kašike kakaa,
- 1 kašikica soli,
- 1 kesica vanil šećera,
- 2 velika jajeta,
- 2,5 kašike tečne crvene boje,
- 50 g omekšalog putera,
- 1 dl ulja (koristila sam ulje od semenki grožđa),
- 1 kašikica sode bikarbone,
- 1 kašika sirćeta,
- 1 šolja mlaćenice (ili surutke).
Fil od krem sira:
- 500 g neslanog krem sira (npr. mascarpone),
- 200 g šećera,
- 125 g putera,
- 1 kesica vanil šećera.
Napomena:
Svi sastojci za ovu tortu treba da budu na sobnoj temperaturi kako biste mogli sve da umutite. U našim prodavnicama nećete pronaći mlaćenicu (buttermilk), ali možete koristiti surutku ili ređi nemasni jogurt.
Za izrazitiju crvenu ili tamno crvenu boju kolača koristite i više boje. Za ovu tortu na fotkama sam iskoristila 2 flašice crvene prehrambene boje (1 flašica 10 ml). Za tamniju crvenu boju, dodajte barem još jednu ili čak +2 flašice. Na nekom američkom sajtu sam pronašla da u ovu tortu ide najmanje 45 ml crvene boje ako želite baš izrazito crvenu tortu. Pretpostavljam i da jačina boje zavisi od vrste ili proizvođača boje koju koristite, ali ne mogu vam preoručiti ništa određeno, jer sam čak i ovu boju koju sam koristila jedva pronašla u jednoj specijalizovanoj prodavnici za kolače. Kao što sam već napisala, o bojenju kolača sokovima ne mogu ništa da kažem jer nisam probala.
Priprema:
Rernu uključite da se greje na 170-180°C (u zavisnosti od vaše rerne).
Namastite 2 kalupa za torte (22-24 cm) i na dno stavite papir za pečenje kako biste pečene kore lakše izvadili.
U jednoj posudi izmešajte suve sastojke za testo. U drugoj posudi penasto umutite puter i ulje. U šoljici promešajte sodu bikarbonu i sirće da se zapene. U umućeni puter i ulje dodajte ostale tečne sastojke i mešavinu sode bikarbone i sirćeta. Tečne sastojke postepeno dodajte u suve, uz stalno mešanje. Ako je umešana smesa grudvičasta, umutite sve miskerom.
Umućeno testo rasporedite u kalupe i stavite u zagrejanu rernu. Pecite na istoj temperaturi 20-25 minuta. Nakon 20 minuta napravite probu štapićem, probodite testo na sredini, a ako ne ostaje trag i ako je na dodir prstom od gore kora sunđerasta znači da je i pečena. Pečene kore ostavite da se prohlade, ili barem smlače.
Dok se kore hlade umutite fil od sira, putera i šećera. Ako želite, u fil možete dodati limunove korice radi arome, nije obavezno i to je samo stvar ukusa.
Na tacnu stavite prvo jednu koru, premažite je polovinom fila, zatim stavite drugu koru i ostatkom fila premažite celu tortu.
Od gore tortu možete ukrasiti mlevenim ili seckanim bademima, ili orasima, lešnicima, čokoladom,... po želji i ukusu. Napravljenu tortu ostavite u frižideru, najbolje preko noći da se dobro ohladi i stegne. Još jedna napomena, pošto se kora pravi sa uljem i samo malo putera trebala bi da ostane meka i svilenkasta i kada se ohladi.
I za kraj, odgovor na pitanje s početka recepta. Ne, ova torta nije obična lebara! Tesktura kolača je stvarno baršunasta i meka, topi se u ustima. Ili kako je to moj muž rekao: mnogo je bolja od onog što je očekivao. Na isti način su reagovali i svi ostali koji su je probali, posle prvobitne sumnjičavosti zbog boje kolača.
Ukoliko ste i vi sumnjičavi, definitivno treba da je probate.