Bolonjeze pirinač je ukratko pirinač kuvan u sosu za špagete. Ovo kremasto jelo je nešto između rižota i pilava, što može da zavisi od vrste pirinča koji koristite, kao i od količine tečnosti u kojoj ćete ga kuvati.
Potrebni sastojci:
- 500 g mlevenog junećeg mesa,
- 150 g pirinča,
- 1 kg svežeg paradajza,
- 2 dl crnog vina,
- 1 manji crni luk,
- 2 čena belog luka,
- bosiljak,
- ulje, so i biber.
Napomena: za kuvanje pirinča je potrebno otprilike duplo više tečnosti, ali to zavisi i od vrste pirinča koju koristite. Najbolje bi bilo da koristite pirinač za rižoto "Arborio" ili "kočanski" pirinač okruglog zrna koji je pun skroba, kako bi jelo bilo što kremastije. Ako koristite integralni pirinač, potrebno mu je duže kuvanje i jelo će biti manje kremasto. Paraboiled ili pirinač delimično kuvan na pari je nešto između belog i integralnog pirinča. Na kraju krajeva, vi koristite ono što imate i ono što možete da kupite.
Pirinač odnosno ovakav rižoto može biti dobra zamena za špagete, odnosno za one koji žele da izbegnu gluten.
Priprema:
Na ulju propržiti sitno iseckan crni luk. Dodati beli luk i mleveno meso. Meso propržiti uz mešanje dok ne "pobeli". Potom dodajte oguljeni i isečeni sveži paradajz, vino i začine. Kuvajte poklopljeno na niskoj temperaturi 30 minuta. Nakon tog vremena dodajte pirinač i uz povremeno mešanje kuvajte još 20 minuta.
U zavisnosti od toga da li volite manje ili više kuvan pirinač, možete skratiti ili produžiti vreme kuvavanja, a takođe, ako vam se učini da je sos suviše gust, možete dodati više soka od paradajza ili supe ili (u najgorem slučaju) vode. Za moj ukus, dovoljan je 1 kg sočnog svežeg paradajza, da jelo ne bi bilo previše retko i da pirinač ne bude prekuvan.
Na kraju, u tanjiru, dodajte sveži bosiljak i narendani parmezan ili neki drugi sir po vašem izboru.