
Sos od rena je klasični sos uz vojvođanski nedeljni ručak (supe, sosa, mesa), baš kao što su to i sos od paradajza ili višanja.

Sos od senfa se pravi veoma brzo, a ovaj slatko, kiselo, ljuti sos slaže se uz roštilj i pečeno ili prženo meso odlično.

Sremuš (divlji beli luk, medveđi luk, eng. Wild garlic ili Ramsons, nem. Bärlauch, lat. Allium ursinum) možete sačuvati i za vanseznoski period na više načina. Možete ga zamrzavati i čuvati u frizu, možete ga osušiti i pomešati sa soli i koristiti kao sremuševu so, a možete od sremuša napraviti i pesto. Pesto od sremuša pravite na skoro isti način kao i pesto od bosiljka.

Sos od pečene paprike je odličan kako za testeninu, tako i kao dodatak kuvanom ili pečenom mesu ili ribi.

Pene vodka, ili testenina u paradajz sosu sa votkom sam prepisala sa sajta Najdžele Loson. Zbog našeg jezika i davno usađenog u glavu pravopisnog pravila, jednačenja suglasnika po zvučnosti, nikako ne mogu da izgovorim voDka, iako znam da je to zvanični naziv žestokog alkoholnog pića.

Pasta alla Vesuvio ili pasta alla Vesuviana je pikantna testenina u sosu od paradajza ljute paprike, crnih maslina, kapara, sira,... odnosno još jedna varijanta sosa od paradajza, na italijanski način, idealna za leto.

Italijanska pasta i sosovi na bazi paradajza su jela koja su lagana, jeftina, jednostavna i brza za kuvanje, a najbolje od svega je što su to fantastičo, izuzetno ukusna jela. U osnovi svih je klasični sos od svežeg paradajza uz dodatak crnog i/ili belog luka, maslinovog ulja i začina.

Arabiata ili Arrabbiata je ljuti italijanski sos od paradajza i uz marinara sos, jedan od najjednostavnijih sosova od paradajza za pastu.

Holandeze sos (Hollandaise ili prvobitno Dutch sauce) je jedan od najstarijih, najpoznatijih i osnovnih sosova koje bi svaki profesionalni kuvar, bilo gde na svetu, morao da zna da napravi. Pošto većina nas nismo profi kuvari, znate da ovaj sos može da se kupi i gotov industrijski.
Sos od sardina, srdela ili slanih inćuna je aromatični umak koji može da se koristi kako za topla tako i hladna jela, testenine ili salate. Odličan je kao preliv za špargle. Nažalost, kod nas u Srbiji i Vojvodini se špargle veoma retko ili nikako gaje, da li zbog klime ili nezainteresovanosti proizvođača, ne znam. Ali, zahvaljujući velikim marketima, s proleća se mogu kupiti uvozne, kako bele tako i zelene špargle.