Švarcvald Pavlova torta je, što joj i sam naziv govori, verzija puslica, beze ili mereng torte sa čokoladom (kakaom) i višnjama (recept za švarcvald torte). Klasična Pavlova torta je jedna velika puslica od belanaca preko koje se dodaju kremasti filovi i sveže voće. Torta je navodno nastala u Australiji, ili Novom Zelandu, dvadesetih godina dvadesetog veka, a naziv je dobila u čast po ruske balerine Ane Pavlove, koja je u to vreme bila na turneji u Australiji. Švarcvald Pavlova torta je samo još jedna od mogućih varijanti ovog kolača.
Sastojci:
- 6 belanaca,
- 300 g sitnog ili prah šećera,
- 2 kašike gustina,
- 2 kašike tamnog kakaoa,
- prstohvat soli,
- 1 kašika sirćeta,
- 1 kesica vanil šećera.
Mus od čokolade:
- 100 g crne čokolade,
- 50 g putera,
- 1 dl slatke pavlake.
- 100 g očišćenih višanja,
- 4 kašike šećera,
- 1 kašika ruma,
- 1 vanil šećer.
- 2,5 dl slatke pavlake.
Napomena:
Suština, i razlika u odnosu na klasičnu puslicu, osim veličine, je da kora od belanaca, nakon pečenja treba da bude hrskava spolja a sočna i meka u sredini. To opet znači da se razlikuje i temperatura pečenja. Belanca treba da budu sveža i na sobnoj temperaturi kako bi se šne dobro umutio.
Ono što se meni pokazalo kao presudno za ovaj recept je šećer. Krupni kristal šećer treba da usitnite u blenderu. Ne treba da bude kao brašno ili prah, treba da bude nešto između. Zašto? Ako imate običan kućni miser (kao i ja i većina nas u Srbiji), trebaće vam mnogo vremena da umutite sav šećer, jer je važno da se sav šećer otopi u belancima da se ne bi topio u rerni, jer će se tada kora razliti. Druga varijanta je da koristite šećer u prahu.
Priprema kore od belanaca
U čistu, suvu posudu za mućenje stavite belanca, kad se belanca napola umute, dodajte so i sirće, i mutite mikserom dok se ne napravi šne. Tek data krenite sa dodavanjem šećera i to jednu po jednu kašiku (malo po malo), kako bi se lakše umutio tj. otopio. Kada umutite sav šećer, što traje najmanje desetak minuta, pod uslovom da imate jak mikser. U umućena belanca i šećer, dodajte prosejani gustin i kakao. Lagano ih umeršajte u šne. Dobro umućen sneg mora biti čvrst kako se ne bi razlivao po tepsiji. Pečenjem će se svakako raširiti.
Rernu uključite da se greje na 180°C.
Papir za pečenje stavite u veću tepsiju i na sredinu preručite smesu od belanaca u kružnu formu. Najlakše je da iscrtate olovkom krug na papiru i da po tom obliku rasporedite sneg od belanaca. Mislim da je to najbolje da uradite uz pomoć "špric kese". Sredina kore treba da bude udubljena, odnosno ivice bi trebale da budu više od sredine.
Tepsiju sa korom stavite u zagrejanu rernu i odmah smanjite temperaturu na 150°C. Pecite koru 1 sat, ali je nakon tog vremena nemojte vaditi iz rerne. Ostavite je da se potpuno ohladi u rerni. Najbolje je da koru ispečete dan ranije, tj. uveče i da je ostavite u reni do sutradan.
Priprema čokoladnog musa i višanja
U šerpu stavite puter i mleko i zagrejte skoro do ključanja. Čokoladu izlomite na manje komade (ili koristie čokoladne dugmiće) i preručite u šerpicu s mlekom i puterom. Mešajte dok se čokolada ne otopi. Otopljenu čokoladu prelijte preko ispečene kore. Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
U šerpu stavite višenj, šećer, rum i vanil šećer i postavite da se kuva na srednjoj temperaturi dok višnje ne omekšaju. Višnje ocedite a sok od višanja ostavite da se ukuva i da se malo zgusne. Ostavite i to da se ohladi.
Slatku pavlaku umutite u srednje čvrst šlag i premažite preko ohlađene čokolade.
Preko šlaga rasporedite višenje i na kraju sve prelijte sirupom.
Tortu možete poslužiti odmah ili dobro ohlađenu, odlična je i tako sveža a i čak kad odstoji par dana (ako uspe da odstoji toliko dugo).
Napomena 2:
Ako, kao ja, zabotravite da koru prvo prelijete čokoladom, otopljena čokolada uvek može ići i preko višanja, što možete videti i na fotkama. ;)