Svinjska rebra u medu sa mlincima, pogotovo ako su to mesnata, carska rebra, jelo koje je pravo zimsko, kalorično, jako i mnogo dobro.
Zašto "carsko meso" ili "carska rebra"? Jednostavno, zato što je faaantastično meso. Ceo taj komad mesa sa rebara se naziva carska rebra, a carsko meso je kada se iz tog komada mesa izvade kosti. Kako god ga zvali, u pitanju je veoma masno meso, ali kada se to meso ispeče (u stvari više kuva) u sopstvenoj masnoći, onda kao nagradu i čisto zadovoljstvo dobijate divno, meko, sočno i ukusno meso.
Nego, šta je potrebno za ovaj recept:
- 1 kg svinjskih rebara (ili junećih, telećih ili jagnjećih rebara, ili nekog drugog mesa po želji),
- 1 kašika meda,
- 1 kašika senfa,
- 2 kašike tabasko sosa (ili 1-2 kašikice tucane ljute paprike),
- 1 veći komad đumbira (otprilike veličine dva palca na ruci),
- 1 pakovanje industrijskih mlinaca (nekoliko većih komada svežih domaćih),
- 2 dl piva (kojeg god, tamnog ili svetlog po vašoj želji) ili 2 dl vode ako ne volite pivo,
- so i biber.
Napomena:
Kao dodatak uz ovakav ručak domaća turšija se podrazumeva.
Priprema je slična kao i za pileća krilca u medu, a to znači sledeće:
U manjoj posudi (činijici ili šoljici) izmešajte senf, med, sitno iseckan đumbir i tabasko sos. Rebra u jednom komadu (ne moraju biti isečena, a to zavisi od toga kako se vama više dopada), dobro posolite, pobiberite i premažite sa svih strana smesom od meda i začina. Začinjena rebra, stavite u vatrostalnu posudu (ili tepsiju) i ostavite ih da odstoje barem 1 sat (a možete ih ostaviti i preko noći u frižideru).
U posudu u koju ste stavili rebra, pre pečenja ostavite na sobnoj temperaturi barem jedan sat da se malo zgreje, nakon toga sipajte pivo ili vodu, poklopite ili zatvorite aluminijumskom folijom, stavite u rernu i pecite na temperaturi 180-200°C oko 1,5 do 2 sata. Povremeno pogledajte, ako je potrebno smanjite temperaturu, okrenite rebra par puta, jer je problem da se med vrlo brzo karamelizuje, kako ne bi zagoreo i kako se ne bi napravila previše tamna i prepečena korica.
Kada su rerbra pečena, izvadite ih iz tepsije na dasku za sečenje i ostavite na toplom mestu, a na njihovo mesto stavite mlince. Ako nije ostalo mnogo tečnosti u tepsiji, mlince možete prvo samo popariti kipućom vodom, a ako je ostalo soka od pečenja dovoljno da se mlinci natope, onda ovaj prvi korak nije potreban.O tome koliko je moča masna nemojte ni da pomišljate da razmišljate. U stvari, ako razmišljate o tome onda ovakvu hranu nećete ni pripremati.
Šta su mlinci? Mlinci su slavonski specijalitet, zapečena testenina koje se može koristiti na mnogo načina. U Srbiji je "zlatiborski rezanac" otprilike isto to. Kako god ih zvali, najkraće rečeno, to je testo napravljeno od brašna i vode pečeno na plotni šporeta. Stari, mnooogo stari, način pečenja ostataka testa, od pita ili štrudli (moja baka je to često radila, ali je to onda za mene bilo samo obično "pečeno testo"). Naravno, u današnje vreme možete napraviti nešto slično (ali ne i isto), samo mnogo jednostavnije, tako što ćete gotove, industrijske tortilje malo zapeći u suvom tiganju na ringli šporeta.
Uz gotova medena rebra i mlince (što za mene predstavlja tipičnu zimsku 'ranu) poslužite neku kiselu salatu, kao što je turšija ili kiseli kupus, mada, kad malo bolje razmislim i špricer je kiseo...
Napomena 2: na isti način možete pripremiti i ćureće batake ili karabatake: