Mnogi kažu da zdrava hrana ne može da bude i ukusna. I ja imam običaj da komentarišem neukusnu hranu sa: "kakvog je ukusa, mora da je jako zdravo". Sad... koliko su ove moje "bezglutenske špagete" od tikvica i piletine zdrave, to ne znam, ali ako je suditi po ukusu morale bi biti vrlo nezdrave. Ukus je fantastičan, ali nekako mi se čini ovo jelo čak može da se uračuna i u zdrave obroke.
Nego, uzgred još da napomenem, piletina i tikvice spadaju u kategoriju meni omiljenih recepata i kombinacija namirnica. Ovo jelo se, osim toga, priprema brzo, nije skupo, jednostavno je a i kao što sam već i rekla meni je veoma ukusno.
Šta je potrebno za bezglutenske špagete od tikvica i piletine?
Sastojci:
- 2 zelene tikvice (oko 500 g ukupno - i ne moraju biti baš zelene, ali zbog boje jelo lepše izgleda),
- 500 g pilećeg belog mesa,
- 1/2 limete (ili limuna),
- 1 zelena ljuta paprika (ako ne volite ljuto, koristite slatku svežu papriku),
- 1 vezica svežeg korijandera (uz limetu) ili peršuna (uz limun),
- 1-2 kašike ulja,
- so i biber po ukusu.
Priprema:
Pileće belo meso isecite na sitnije kocke. Tikvice i papriku isecite na tanke rezance. Svejedno da li ćete to uraditi običnim nožem ili nožem za "žilijen" ili na neki treći način. Bitno je da tikvice budu isečene tako da liče na špagete. Pa čak i ako ne možete da ih isečete da liče na špagete, isecite ih kako znate i umete, jedino što će se krajnji izgled jela razlikovati.
Dobro ugrejte veliki, duboki tiganj. Sipajte ulje i ubacite isečene tikvice i papriku. Posolite i pobiberite. Propržite kratko uz lagano mešanje, svega 2 minuta, tek toliko da tikvice malo otpuste. Propržene tikvice prespite u činiju i ostavite negde sa strane na toplom mestu.
Tiganj vratite na ringlu i u njemu propržite piletinu. Pobiberite, posolite i zapecite je sa svih strana, otprilike desetak minuta da porumeni i da se ispeče, samo vodite računa da se ne prepeče i ne "zdrveni". Pečenu piletinu, preručite u činiju sa tikvicama.
Piletinu i tikvice prelijte sokom od limete (ili limuna, ako ne možete da nabavite limetu, ali da znate da je limun kiseliji i drugačijeg je mirisa) i dodajte naseckani peršun. Sve promešajte i poslužite odmah dok je vruće.
I još nešto dobro sa ovim jelom je da, ukoliko vam ostane možete sačuvati u frižideru do sutradan i poneti ga u tegli ili činiji kao hladan doručak ili užinu. Odlično je i hladno.
Ako imate neki keramički ili teflonski tiganj, sve ovo možete raditi i bez dodatka ulja, ali to je već stvar vašeg izbora.