Jeste pasulj prosto i jednostavno jelo koje je lako skuvati, jedino je potrebno malo više vremena da bi se to uradilo. Mada, čak i to vreme kuvanja može da se skrati ako imate ekspres lonac.

Razmišljala sam da li uopšte i da pišem recept za žuti pasulj, to jelo verovatno svako zna da skuva i to po nekom svom jedinstvenom receptu. A opet, s druge strane, kakav bi ovo kulinarski sajt tj. blog bio, ako ne bih pisala o kuvanju običnog, jednostavnog i klasičnog jela kao što je žuti pasulj?

Bez obzira da li ga kuvali u kotliću na vatri ili u običnom loncu ili u ekspres loncu...  sama priprema je uvek manje-više ista, ali krajnji rezultat tj. ukus može dosta da se razlikuje. Ukus pasulja iz kotlića (ili kazana) ne može da se uporedi sa ukusom onog pasulja iz ekspres lonca, ali... vreme i prostor su ograničavajući faktori koje je nemoguće zanemariti prilikom odlučivanja o načinu kuvanja.

Potrebno je:

  • 1 kg žutog (tzv. sumporaša) ili šarenog pasulja,
  • 2 šargarepe,
  • 2 paštrnaka,
  • 1 veća glavica crnog luka,
  • 3-4 čena bleg luka,
  • 2 dl kiselijeg belog vina + 1 kašika vinskog sirćeta,
  • 1 kašika masti (ili ulja),
  • so i biber,
  • mlevena sitna crvena paprika, tucana ljuta crvena paprika...

Međutim, ovom spisku potrebnih namirnica nedostaje još nešto!

pasulj-kotlic-vatra

Ako se zgražavate na termine "posno" ili "vegetarijansko" jelo, onda je za kuvanje pasulja obavezno neko dimljeno meso: svejedno da li dimljena kolenica ili butkica, da li dimljena rebra ili koji komad dimljene slanine,... što zavisi od vašeg ukusa (ili od onog što imate u kući). Takođe, ne morate u pasulj stavljati samo nadimljeno meso. Možete dodati i komade svežeg svinjskog vrata ili plećke, čak možete sa pasuljem kuvati i one "kožuraste" delove svinje koje se inače koriste za pihtije, kao npr. papci, uši, repovi i sl. Od takvih sastojaka pasulj postaje "lepljiv" i dobija posebnu slast (doduše dobija i miris po kožurama, ali to ide kao obavezni dodatak uz lepljivu slast).

Postoji još jedna vrsta dimljenog mesa koje možete koristiti uz pasulj, a to je riba. Dimljenog šarana (ili neku drugu ribu) dodajte nekih pola sata pred kraj kuvanja pasulja. Moram da priznam da, iako obožavam pečenog dimljenog šarana, ova varijanta u pasulju mi baš nešto i ne leži tj. nisam baš oduševljena, što ne znači da se nekom drugom ne bi svidelo.

Kad sam već kod onog što ne volim, ne volim da stavljam meso sa kostima u kuvana jela (ne samo u pasulj nego bilo gde drugde), što zbog specifičnog mirisa kostiju, što zbog toga što se prilikom kuvanja kosti raspadaju i te sitne raspadnute kosti mogu vam napraviti problem u gotovom jelu. Jedan od načina kako da izbegnete te "koščice" je i da posebno skuvate dimljene kosti i onda tu proceđenu vodu sačuvate za kuvanje pasulja. Jeste malo duži proces i jeste da se prlja više sudova, ali krajnji rezultat je u ovom slučaju najvažniji.

pasulj-trubiceZa one koji ne jedu ni meso ni ribu (mesoljupci preskočite ovaj pasus) žuti pasulj možete praviti i postan tj. bez mesa. Ali postoji nešto što mu možete dodati, kako biste na kraju dobili taj "mesni dimljeni miris". To su gljive, a posebno gljive crne trubice (trubače). Naravno pod uslovom da volite gljive i da možete da nabavite sveže ili suve trubice. One su odličan začin za pasulj - provereno. Takođe, ako ne možete da ih koristite sveže onda koristite suve, možete i samlevene... Osim sa pasuljem, crne trubače se odlično slažu i sa graškom (grašak sa crnim trubicama).

Rekla sam više puta, ali da ponovim još jednom, Ovakva jela uvek kuvam u većim količinama (kada se ohladi stavljam u zamrzivač). Zašto? Kuvali 200 g ili 2 kg pasulja potrošićete skoro isto vremena. Ali, zato je za neki naredni put mnogo jednostavnije, a i ne isplati se potrošiti dva sata na kuvanje jela za 1-2 tanjira.

Za kuvanje 1 kg pasulja potrebno vam je otprilike 3-4 litre vode. Naravno količinu vode možete smanjiti ili povećati u zavisnosti od toga da li volite gušći ili čorbastiji pasulj.

Bez obzira da li ćete pasulj kuvati u kotliću ili ekspres loncu, priprema za kuvanje je ista, jedino se razlikuje vreme potrebno da se pasulj skuva.

pasulj-kolic-vri

Prvo je potrebno da pasulj prethodni dan potopite u vodu i ostavite da odstoji preko noći. Ako ste zaboravni kao i ja, tj. ako to uglavnom zaboravite da uradite, onda pasulj prokuvajte iz dve vode. Kako?

Pasulj u šerpi nalijte vodom, dodajte 1/2 kašikice sode bikarbone i stavite da provri. Nakon 5-6 minuta ključanja, prospite vodu i nalijte pasulj svežom hladnom vodom. Ponovite postupak, tj. prokuvajte ga još nekoliko minuta, opet prospite vodu i ostavite pasulj da se ocedi dok pripremite ostale sastojke.

U ekspres loncu, ili u običnom velikom loncu ili u kotliću, propržite na kockice iseckan crni luk. Kada zastakli, dodajte mu na kockice iseckanu šargarepu, paštrnak i sitno iseckan beli luk. Sve još kratko propržite. Dodajte prokuvani pasulj, so, biber, papriku, začine i dimljeno meso. Naspite vodu. Zatvorite ekspres lonac i kuvajte na srednjoj temperaturi oko 20 minuta.

Jedna napomena za dimljeno meso: ako procenite da je previše slano posebno prokuvajte nekoliko minuta i dimljeno meso, nakon toga bacite vodu.

Ako žuti pasulj kuvate u kotliću ili kazančetu, takođe prvo propržite crni luk i ostalo povrće, dodajte pasulj i meso i nalijte vodom. Kazanče poklopite i dobro naložite vatru dok sve ne provri. Kada pasulj počne da vri, povremeno dodavajte samo po malo žara kako biste održavali vatru. Pasulj ne treba preterano jako da kluča, jer treba da se kuva nekih dva sata uz napomenu da proverite 2-3 puta da li je potrebno dolivanje vode kako vam jelo ne bi zagorelo.

pasulj-kotlic

Za ovako kuvan žuti pasulj nije potrebna zaprška, barem je ja ne pravim. Kada ga dugo krčkate sa iseckanim povrćem, on bude dovoljno gust da mu zaprška uopšte nije potrebna.

Podelite na društvenim mrežama